Начало

XXi Национален фестивал на детската книга

/Сливен, 8-10 май 2019г./

Трети ден

 Третият, последен ден на XXI Национален фестивал на детската книга, започна с пресконференция с носителите на Националната награда „Константин Константинов” - за принос в детското книгоиздаване за 2019г. От 9.00ч., в пресцентърa на Фестивала в ДТ „Стефан Киров”, представители на национални и регионални медии имаха възможност лично да се срещнат с носителите на наградите: Елена Павлова – носител на националната награда в категория „Автор”, Виктор Паунов - в категория „Илюстратор” и Ателие за българска детска литература „Горната земя” в категория „Издателство”, да научат за техните първи реакции след награждаването им. В пресконференцията се включи и първия носител на наградата на детското жури в категория „Автор” писателя Явор Цанев.

Националната награда „Константин Константинов” за принос в детското книгоиздаване е учредена през 2004г. от Министерство на културата, Община Сливен и Регионална библиотека „Сава Доброплодни”. Наградата се присъжда ежегодно, в рамките на Националния фестивал на детската книга, за принос в книгоиздаването за деца през предходната година. Включва  пластика, диплом и парична сума и се връчва в четири категории: голяма награда за цялостен принос и награди за: издателство, автор, илюстратор. Първият носител на наградата за цялостен принос е поетът Валери Петров, a за издателство – ИК ”ФЮТ”.

 Две премиери на нови книги бяха включени в програмата на третия ден от фестивала.

От 9:30ч. в ДГ „Божур” се състоя премиера на книгата  „Ментолчо” на Лили Спасова.

Лили Спасова е родена на 29.08.1969г. в гр. София.  Висшето си образование е завършила в СУ „Св. Климент Охридски”: специалности „Библиотечно информационни науки”, Психология на развитието, образованието и културата” и магистратура „Културна политика”.

В продължение на пет години е автор в образователното детско сп. "Арти" и в сп. "Ния балеринка". Автор и водещ на предаването "Пъстри приказалки" в Радио Продукция "Роса". Съставител е на няколко книги от поредицата „Българската народна мъдрост по света”/ИК „Листа”/.  Нейни разкази и стихове са публикувани в периодичния печат в България и Сърбия

Автор e на поезия и проза за възрастни и на книгите за деца: „Една приказна история" /2007/, „Арти и знаещото динозавърче Оги” /2008/, „Приказките на Дара" /2009/ и ”Ментолчо” /2019/. 

От 10:30ч. в централното фоайе на Драматичен театър „Стефан Киров” се проведе официална церемония по награждаването на участниците в Националния литературен конкурс „Да уловиш звезда” и Националния пленер за детска рисунка на тема: „Едно невероятно пътуване във времето” и концерт.

В Националния литературен конкурс се включиха над 840 деца и юноши на възраст от 7 до 18 години от страната и от българските общности в чужбина със специално написани за конкурса приказка, разказ или стихотворение. В трите възрастови групи, в категориите поезия и проза,  са наградени 40 млади творци.  Имената на победителите са публикувани и на интернет - сайта на фестивала http://childbookfest.iradeum.com. Творбите на отличените участници в конкурса са издадени в сборник с финансовата подкрепа на Министерство на културата.  

В Националния пленер за детска рисунка се включиха над 300 деца от цялата страна на възраст от 7 до 15г., разделени в три възрастови групи. Жури, с председател известния български художник Борис Стоилов, отличи 18.участника. Наградите за двата конкурса са осигурени от РБ “Сава Доброплодни“ и спомоществователи на фестивала. Организаторите на фестивала са осигурили и специални награди /таблети/ за победителите във втора и трета възрастова група на литературния конкурс - раздели „поезия“ и „проза“ и в пленера за детска рисунка.

В концерта със свои изпълнения се включиха вокален състав „Бижу” – гр.Ямбол с художествен ръководител Павлина Христова, вокална група „Славейче”–гр.Сливен, балет „Барби” към Военен клуб – Сливен с ръководител Силвия Терзиева.

 От 11:00ч. на откритата сцена на фестивала, на бул. „Цар Освободител” 1, започна представлението „Котаракът в чизми” на театрална къща „Мариета и Марионета”/ Драматизация и постановка: Мариета Ангелова-Марионета; Сценография и кукли: Недко Данев; Музикално оформление: Анастас Джидров/

Поради дъжда, планираната от 12:30ч. на откритата сцена на бул. ”Цар Освободител” 1 забавна игра с награди ”Кажи ми любимото със стихотворение” и заключителният концерт на фестивала с водещ актьорът Вангел Апостолов се проведоха в зала „Май”. В концерта се включиха: вокална група „Ритъмчета” с ръководител Елена Пеева, вокален състав „Бижу” – гр.Ямбол с художествен ръководител Павлина Христова, вокална група „Славейчета” - гр.Сливен и децата от клуб по спортни танци при Военен клуб –Сливен с ръководител Али Мехмедов.

От 13:00ч. в камерната зала на Драматичен театър „Ст.Киров” се състоя премиера на книгата „Приказки от планината” на Иво Сиромахов. Поради големия интерес към книгата от 14:00ч. се проведе втора среща с деца.

Иво Сиромахов е роден на 29 декември 1971г. в гр.София. През 1990г. завършва Националната гимназия за древни езици и култури, а през 1996г. се дипломира в НАТФИЗ, специалност „Театрална режисура”. Работил е като режисьор в Малък градски театър „Зад канала“ и Театър „Българска армия“. От 2000г. е отговорен сценарист в предаването „Шоуто на Слави“, където се изявява и като водещ и актьор. През 2013г. участва като актьор в комедийното импровизационно шоу на BTV „Младост 5“.     Пише книги и пиеси за възрастни.

Автор е и на книгите за деца:  „Малки приказки” (2016) и „Приказки от планината” (2018).

Носител е на Наградата за дебют в областта на изкуствата“(1995) и Наградата за най-продавана книга „Цветето на Хеликон“ (2014).

Начало страница