ТВОРЧЕСКА РАБОТИЛНИЦА „ЛЯТО В БИБЛИОТЕКАТА” /01.07. – 29.07. 2016 г./
ПРОГРАМА 1 ЮЛИ Откриване на творческата работилница „Лято в библиотеката”. Час по четене: „От морето до небето”. Весели истории, стихчета и гатанки написани от Ангелина Жекова. Тематично занимание: „Моята библиотека – моят остров на съкровищата”.
4 ЮЛИ Час по четене: „Играчката на ветровете” Разказите на едно петле-ветропоказател, разказани от Румен Иванчев. Тематично занимание: „Книга как се прави”. От „Рибният буквар” на Петър Берон до съвременните книги - история на книгоиздаването. Посещение на книжарници „Хермес” и „Приятели”.
5 ЮЛИ Час по четене: „Вълшебното конче”. Приказките на Павлина Павлова. Тематично занимание: „Древната история на град Сливен”. Запознаване с културните забележителности на гр.Сливен. Рисунка на любимо кътче от града.
6 ЮЛИ Час по четене: „7 приказки зелени с крила, крачета и антени”. Забавни истории от света на насекомите – Нели Маргаритова. Тематично занимание: „Разкази за страшни юнаци и вехти войводи” Посещение на къща-музей на Хаджи Димитър.
7 ЮЛИ Час по четене: „Приказчици, приказчици...“. На театър с Весела Фламбурари. Тематично занимание: „Под лазурното небе на Сините камъни”. Запознаване с природните забележителности на Сливен и околностите му. Легенди и предания за Сливенския балкан. Посещение на административната сграда на парк „Сините камъни”.
8 ЮЛИ Час по четене: „Бъди ми приятел“. Вълнуващите приключения и вълнения на малкото краставо жабче - Юлия Спиридонова Тематично занимание: „Магията на българското хоро”. Какви хора се играят в различните фолклорни области на България /Северняшка, Добруджанска, Шопска, Пиринска, Родопска, Тракийска, Странджанска/ Традиционни носии. Да се научим на право българско хоро.
11 ЮЛИ Час по четене: „Ото е носорог”. Или историята за един вълшебен молив на датския писател Оле Лунд Киркегор. Тематично занимание: „Празниците в миналото и днес”. Как са живели и празнували нашите баби и дядовци. Пролетна, лятна, зимна обредност. Изработване на кукерски маски.
12 ЮЛИ Час по четене: „Питанките на Петя Кокудева”. Тематично занимание: „Най-обичам”. Традиционните сливенски гозби. Децата измислят меню за празничен обяд или вечеря за цялото семейство.
13 ЮЛИ Час по четене: „Имало едно време...“ Българските народни приказки – извор на мъдрост и вълшебства. Тематично занимание: „Златните ръце на старите сливенските майстори” История на занаятчийството в Сливен. Посещение в къщата-музей на Сливенския бит.
14 ЮЛИ Час по четене: „Приказките на Константин Константинов” Тематично занимание: „Три дни яли, пили и се веселили” Сватбени обичаи, обреди и песни от Сливенския край. Булчина премяна. Изработване на украшения и венци свързани със сватбения обичай.
15 ЮЛИ Час по четене: „Тайната на един продавач на мечти”. Творби от Националния литературен конкурс проведени в рамките на XVIII НФДК– 2016 г. Тематично занимание : Игрите на нашите баби и дядовци. Запознаване с различни игри и занимания от миналото.
18 ЮЛИ Час по четене : „Весел гъделичкащ смях” Да се забавляваме с вълшебните истории на Маргарит Минков Тематично занимание: „Сръчността на българката”. Богатството на българските шевици. Цветове, фигури и символи. Носии от Сливенския край. Оцветяване на шаблони с различни носии. Изработване на книгоразделител, украсен с различни шевици създадени от децата.
19 ЮЛИ Час по четене: „На гости на Малкият принц с Антоан дьо Сент Екзюпери” Тематично занимание: „Сливен – град на войводи и просветители”. За паметниците на славните синове на Сливен. История на паметника на Хаджи Димитър. Запознаване с биографиите на възрожденците, чиито бюстове са поставени в основата на паметника.
20 ЮЛИ Час по четене: „Колкото повече – толкова повече”. Забавните приключения и мъдрости на Мечо Пух и неговите приятели – Алън Милн. Тематично занимание: „Сливен – град на войводи и просветители” Паметниците на град Сливен - продължение. Посещение на къща-музей на Добри Чинтулов.
21 ЮЛИ Час по четене: ”С Алиса в страната на чудесата” – Луис Карол. Тематично занимание: „И аз мога!” Историята на оригами. Изработване на оригами – цветя, животни, предмети.
22 ЮЛИ Час по четене: „Приказки на народите”. Любими приказни герои от различни националности. Тематично занимание: „Защо сме различни”. Етносите в България. Обичаи, празници, религия. Приятелство без граници. Изработване на подарък за приятел.
25 ЮЛИ Час по четене „Лили Чудото съживява приказни герои”. Приключенията и вълшебствата на малката Лили. Тематично занимание: „В тишината на старите къщи”. Красотата на възрожденските къщи. Посещение на архитектурни паметници на културата. Рисуване на стара сливенска къща.
26 ЮЛИ Час по четене: „Палачинковата торта на Финдъс”. Забавните истории на Свен Норквист. Тематично занимание: „Далечното минало на Сливен”. Посещение на Историческия музей.
27 ЮЛИ Час по четене: „Да се забавляваме с героите на Дисни”. Тематично занимание: „Време за море”. Къде да прекараме най-приятно ваканцията си? На море? Запознаване с Българското черноморие. Забавни случки от морските почивки. Изработване на кутия за морски спомени. Рисуване на морски пейзаж.
28 ЮЛИ Час по четене: ”С Алиса в страната на чудесата” – Луис Карол. Тематично занимание: „Забавно природно училище”. Как да опазим природата, въздуха, водата, животните. Защитени растения и билки в парк „Сините камъни”. Изработване на пано от природни материали. Решаване на забавни ребуси и загадки.
29 ЮЛИ Час по четене: „Матилда се забавлява”. В чудния свят на Роалд Дал. Тематично занимание: „Под клоните на Стария бряст вятърът легенди разказва”. Старият бряст през вековете. Легенди и предания. Разходка до Стария бряст. Снимка за спомен.
30 ЮЛИ „До следващото лято!”- парад на талантите. Закриване на творческата работилница „Лято в библиотеката”. |